Látka

Výrobky z ľanu majú prirodzene vysokú krčivosť a ťažko sa žehlia. Ľan je prírodný materiál bez chemických postupov, a tak sa aj chová.

  • ľan je jediný materiál na svete, ktorému roky pridávajú na kráse,
  • praním sa neustále stáva jemnejším, mäkším a krajším,
  • vďaka malej pružnosti drží svoj tvar, je odolný voči oderu a teplu,
  • má termoregulačné schopnosti – v zime hreje, v lete chladí,
  • je hypoalergénny, antibakteriálny

Ľan je maximálne šetrný k prírode, jeho vlákna sú recyklovateľné a biologicky rozložiteľné. Vlákna obsahujú oleje, ktoré pri dlhodobom používaní chránia našu pokožku. Na pestovanie ľanu sa používa menej pesticídov a hnojív ako na iné plodiny. Je vysoko priedušný a absorbuje vlhkosť.

Starostlivosť o látku

  • ručné alebo šetrné pranie v práčke, prípadne v studenej vode,
  • sušiť voľne položené alebo zavesené,
  • šetrný tekutý prací prostriedok a nepoužívať chemický odstraňovač škvŕn,
  • pridaním octu predídete blednutiu farby (50 ml pridať spolu s práškom),
  • v prípade potreby prežehliť

Pri znečistení nikdy nešúchať len znečistené miesto na šatke. Zničíte tak farbu na šatke a fľak bude ešte viditeľnejší.
Pred prvým použitím odporúčame oprať podľa inštrukcií. Nová šatka je veľmi tvrdá a neforemná, avšak používaním zmení svoju štruktúru. Tento proces môžete urýchliť žehlením, zapletaním, posúvaním látky cez kruhy alebo krátkym programom v sušičke na studený/jemne teplý program (šatka musí byť suchá!).

Šitie

Šitie zohráva vo výrobe šatky veľkú úlohu a šikovné ruky sú potrebné počas celej výroby hneď od začiatku až po konečný výsledok. Ako prvé sa látka strihá na daný rozmer a obnitkováva sa zvolenou farbou. Na obnitkovávanie používame kvalitné európske nite. Následne sa šatka nafarbí a na rad opäť prichádza šitie – výber kruhov, logo značky a etiketa o údržbe, ktoré privedú šatku do finálnej podoby a tu vznikne naša ZOYA. Spolu so šatkou dostávate aj kus srdca a súkromný moment zo života kreatívnej duše, ktorý venovala niečomu, čo miluje a je o tom presvedčená. Šité mamami pre mamy.

Farbenie

Každej šatke venujeme veľa pozornosti už pri farbení. Je to úžasný čas dobrodružstva, očakávaní i pochybností, kedy sa látka mení na čosi živé. Pre dosiahnutie čo najlepších farebných odtieňov farbíme každú jednu šatku osobitne. Takto sa farba zžije s látkou a vytvoria krásny celok. Štruktúra ľanu je veľmi osobitá a jemné kozmetické nedokonalosti na látke vytvárajú celkový nezameniteľný vzhľad. Na farbenie používame kvalitné farby na textil s viac ako 100 ročnou tradíciou.